Царски мафини за брз појадок – без чекање тестото да нарасне, само измешајте и испечете

Царски мафини за брз појадок – без чекање тестото да нарасне, само измешајте и испечете

Царски мафини за брз појадок.

Состојки:

 • 4 јајца
 • 200 мл јогурт
 • 200 мл масло
 • 300 гр брашно
 • 150 гр шунка Пекабеско
 • 2 црвени пиперки
 • 1 мал кромид
 • 3 кисели краставички
 • прашок за пециво
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Во еден сад измешајте брашно, цели јајца, масло, јогурт и прашок за печиво и сè добро изматете за да добиете глатко тесто. Додадете прстофат сол. 
 2. Шунката, пиперките, кромидот и краставиците исечкајте ги на коцки и ставете ги во тестото. 
 3. Калапот за мафини намачкајте го со масло, па ставете од смесата во секој калап. Печете ги мафините во загреана рерна на 180 степени додека не добијат златно-кафеава нијанса.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

singlepost_text