Сос од лук: Одлично оди со сите видови месо и риба

Сос од лук: Одлично оди со сите видови месо и риба

Испробајте го овој одличен сос.

Состојки:

  • 5 главици лук
  • маслиново масло
  • сол
  • 200 мл мајонез
  • сок од лимон
  • 30 гр пармезан
  • 450 гр пилешко бело месо

Начин на подготовка:

  1. Исечкајте ги врвовите од главиците лук, намачкајте маслиново масло, посолете. Ставете во фолија и печете 60 минути на 200-220 степени. 
  2. Изладете го лукот и исцедете ја смесата која е печена во блендер. Додајте мајонез, сок од лимон, пармезан, посолете и изблендирајте. Одлично оди со сите видови месо, риба…

Повеќе на Готви.мк

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

singlepost_text