Земички меки како пена

Земички меки како пена

Најмеки и највкусни земички кои ќе ги обожавате!

Состојки:

 • 20 гр свеж квасец
 • 1 лажичка шеќер
 • 1 лажичка брашно
 • 250 мл топло млеко
 • 450 гр брашно (меко)
 • 1 јајце
 • 40 мл масло
 • 1 лажичка прашок за печиво
 • 25 гр путер
 • 1 лажица оцет
 • сол

Состојки за премачкување:

 • 1 јајце
 • сол
 • 1 лажичка кисела павлака
 • сусам

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Cooking“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text