Брз леден десерт со банана и слатка павлака

Брз леден десерт со банана и слатка павлака

Израдувајте ги домашните со неодолив десерт…

Состојки:

  • 4 банани
  • 200 мл слатка павлака
  • 250 гр готов карамел пудинг
  • малку ореви
  • малку издробено чоколадо
  • рендано чоколадо за декорација

Начин на подготовка:

  1. Исечкајте банани на кругови, наредете во сад, затворете и ставете во замрзнувач на еден час. 
  2. Разматете слатка павлака, а потоа бананите измешајте ги со пудинг и со миксер или во блендер направете кашеста смеса. 
  3. Потоа додајте разматена слатка павлака и соединете со миксер. 
  4. Ставете ореви и чоколадо, па измешајте. Калапот обложете го со проѕирна фолија, па ставете ја смесата и ставете во замрзнувач на 2 часа.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text