Салата која ќе ви помогне во слабеењето: Здрава салата со варени јајца и авокадо

Салата која ќе ви помогне во слабеењето: Здрава салата со варени јајца и авокадо

Салата која ќе ви помогне во слабеењето: Здрава салата со варени јајца и авокадо.

Состојки:

 • 1 авокадо
 • 2 варени јајца
 • домати
 • краставици
 • кромид
 • лук
 • сечкани листови зелена салата
 • сол
 • бибер

Состојки за дресинг:

 • 1 лажица сенф
 • 1 лажица мајонез
 • 1 лажичка сок од лимон
 • 1 лажичка маслиново масло
 • оригано
 • лута пипер

Начин на подготовка:

 1. Измешајте ги сите состојки за дресинг во еден сад и добро измешајте. Авокадото исчистете го и исечкајте го на коцки. Јајцата сварете ги и исечкајте ги на парчиња. Исто така и краставицата и доматите исечкајте ги на коцки па ставете во чинија, преку исечкајте зелена салата па авокадо. Посолете и побиберете. Измешајте па додајте дресинг. Додајте јајца.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text