Вкусна пита со пилешко месо и јогурт

Вкусна пита со пилешко месо и јогурт

Вкусна пита со пилешко и јогурт, ќе ви биде омилено јадење.

Состојки:

  • 1 пакување кори за пита
  • 400 гр павлака
  • 200 мл јогурт
  • 250 гр пилешко филе
  • сув зачин
  • 1 јајце

Начин на подготовка:

  1. Разматете павлака, јогурт и сув зачин. Прво ставете 2 кори, па намачкајте фил, па една кора, па фил, така до крај додека не го потрошите целиот фил, потоа на средина ставете бело месо исечкано на тенки ленти и замотајте во ролат. Ставете во плех и премачкајте со разматени јајца. Печете во рерна на 220 степени околу 20-25 минути. На крај покријте со крпа.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text