Од едно тесто направете 3 солени штрудли со различни вкусови

Од едно тесто направете 3 солени штрудли со различни вкусови

Три различни вкусови…

Состојки за тесто:

 • 1 кг брашно
 • 40 гр свеж квасец
 • 1 лажица шеќер
 • 100 мл млака вода
 • 150 мл масло
 • 400 мл јогурт
 • 2 жолчки
 • 1 лажица сол

Состојки за фил:

 • 1 – беби спанаќ и малку сирење
 • 2 – бело сирење
 • 3 – испржено мелено месо со кромид

Начин на подготовка:

 1. Активирајте го квасецот и замесете меко тесто. Оставете да нарасне. Исечкајте на три дела и развлечете во правоаголник. Секој дел полнете го со посебен фил и свиткајте во ролат. Премачкајте со жолчка и посипете со сусам. 
 2. Печете на 180 степени 30-35 минути.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text