Вкусен ручек од тестенини, сирење и шунка – прсти да излижеш

Вкусен ручек од тестенини, сирење и шунка – прсти да излижеш

Вкусен и брз ручек од тестенини, сирење и шунка.

Состојки:

  • 500 гр тестенини
  • 500 мл млеко
  • 150 гр моцарела
  • 200 гр шунка Пекабеско
  • 2 јајца
  • 4 лажици пармезан
  • 2 лажици путер

Начин на подготовка:

  1. Тестенините згответе ги по упатството на пакувањето, па исцедете. Тепсијата премачкајте ја со путер, ставете тестенини, сирење и шунка. 
  2. Јајцата разматете ги со млеко и прелијте преку тестенините. Посипете со пармезан и печете во рерна загреана на 220 степени 45 минути.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text