Вкусна и сочна попарена пита

Вкусна и сочна попарена пита

Вкусна и сочна пита…

Состојки:

 • 1 кг брашно
 • 750 мл вода
 • 2 лажички сода бикарбона
 • малку масло
 • 2 јајца
 • сол
 • фета сирење
 • 4 јајца за прелив
 • малку сирење за прелив
 • 200 мл слатка павлака за готвење за прелив

Начин на подготовка:

 1. Во тенџере ставете вода, посолете, додајте сода и почекајте да зоврие. Потоа додајте брашно и измешајте. Попареното тесто измиксајте го и додајте 2 јајца и масло. Премесете и поделете во три дела. Префрлете во плех за печење, со раце обликувајте и филувајте со фета сирење. Повторете го процесот, исечете на коцки, потоа прелијте со прелив. Печете на 180 степени 25-30 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

https://youtu.be/IhC1BDms88A

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text