Пилешко месо со кокосово млеко – се топи во уста…

Пилешко месо со кокосово млеко – се топи во уста…

Пилешко месо со кокосово млеко – се топи во уста…

Состојки:

 • 1 кг пилешко бело месо
 • сол
 • бибер
 • 2 лажици масло
 • 2 лажици кари
 • 1 помала главица кромид
 • 2 чешниња лук, иситнети
 • 400 мл кокосово млеко
 • 400 гр домати, излупени, сварени и исечкани
 • 200 мл доматен сос
 • 50 гр шеќер

Начин на подготовка:

 1. Пилешкото посолете го и побиберете го.
 2. Во тенџере загрејте масло и кари на средна температура околу 2 минути. Додајте кромид и лук и гответе уште една минута. Додајте пилешко и измешајте. Гответе на умерен оган уште 10 минути додека пилешкото не се зготви.
 3. Додајте кокосово млеко, домати, доматен сос и шеќер и сè добро измешајте. Поклопете и оставете да струи околу половина час. Повремено мешајте.
 4. Послужете со салата по избор и уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text