Домашна проја со јогурт – брза и едноставна подготовка

Домашна проја со јогурт – брза и едноставна подготовка

Домашна проја со јогурт – брза и едноставна подготовка.

Состојки:

  • 500 гр пченкарно брашно
  • 100 гр брашно
  • малку сол
  • масло
  • јајце
  • 1/2 л јогурт
  • 1 кесичка прашок за печиво

Начин на подгтовка:

  1. Измешајте пченкарен гриз и брашно, па додајте јајце. Измешајте, посолете и додајте прашок за печиво. Цело време мешајќи, доливајте јогурт.
  2. Смесата би требало да биде еднолична. Ставете во намастен плех и печете на 220 степени 10 минути додека не порумени. Дали е печена можете да проверите така што со чепкалка ќе ја прободите средината на пројата. Ако на чепкалката остане од смесата, потребно е уште да печете.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text