Еве како да направите пита масленица

Еве како да направите пита масленица

Класичен рецепт кој лесно можете да го направите.

Состојки:

  • 600 гр брашно
  • 1 лажица сол
  • 30 мл масло
  • 300 мл млака вода
  • 200 гр растопен путер за прелив
  • 2 лажици кисела павлака за прелив

Начин на подготовка:

  1. Замесете глатко тесто па оставете да нарасне. Потоа поделете го во два дела, секој дел премесете го и направете мал круг. Премачкајте со масло. Развлечете ги корите со раце па намачкајте со прелив. Преклопете повеќе пати. Печете на 180 степени 20-25 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text