Пилешко месо во сос – брз и вкусен ручек

Пилешко месо во сос – брз и вкусен ручек

Ако немате многу време за готвење, еве одличен предлог за брз оброк.

Состојки:

 • 3 парчиња пилешко филе
 • 2 дл млеко
 • брашно
 • 30 гр путер
 • малку масло
 • сол
 • бибер
 • оригано

Начин на подготовка:

 1. Исечкајте го месото на тенки шницли, посолете и побиберете, па извалкајте во брашно.
 2. Растопете путер во тава и додајте масло, па кога ќе се загрее ставете месо. Испржете го месото и потоа додајте млеко, зачинете уште и додајте оригано.
 3. Поклопете и лесно динстајте 10-12 минути.
 4. Потоа тргнете го поклопот, засилете го огнот и крчкајте уште 10 минути.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text