Свечена салата со зелка и пилешко: За помалку од 300 денари направете раскошно предјадење

Свечена салата со зелка и пилешко: За помалку од 300 денари направете раскошно предјадење

Свечена салата со зелка и пилешко. За помалку од 300 денари направете раскошно предјадење.

Состојки:

 • 300 гр зелка
 • 3-4 јајца
 • 400 гр пилешко филе
 • 3 компири
 • 1 кромид
 • мајонез

За маринада:

 • 1/2 лажичка сол
 • 1-2 лажици шеќер
 • 2 лажици оцет
 • 150 мл топла вода

Начин на подготовка:

 1. Сварете ги компирите, јајцата и белото месо, а во меѓувреме исечкајте го кромидот и ставете го во сад. Додајте сол, шеќер, оцет и топла вода. Оставете да се маринира околу 15 минути.

   

 2. Во тацна ставете ги ренданите компири, па премачкајте ги со мајонез и наредете го процедениот кромид. Потоа ставете го сечканото пилешко и повторно покријте го со мајонез. Како последен слој наредете ги ренданите варени јајца. Премачкајте со мајонез, па посипете со исечкана зелка.

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text