Лажна пита со зеленчук: Од евтини состојки направете фантастичен оброк

Лажна пита со зеленчук: Од евтини состојки направете фантастичен оброк

Лажна пита со зеленчук. Од евтини состојки направете фантастичен оброк.

Состојки:

 • 1 кромид
 • 2 мали моркови
 • 1 пиперка
 • 1 тиквичка
 • 100 гр тврдо сирење
 • 3 јајца
 • 50 мл масло
 • 250 мл млеко
 • 70 гр брашно
 • 1 лажичка прашок за пециво

Начин на подготовка:

 1. Во тавче пропржете сечкан кромид, па додајте морков, пиперка и тиквички. Зачинете со сол и бибер. Јајцата се матат со млекото и маслото, па се додаваат брашното и прашокот за пециво. Зачинете со сол и бибер. 
 2. Намачкајте ја тавата со масло, ставете го зеленчукот, прелијте и посипете со рендано сирење. Се пече на 190°C околу 35 минути.

 

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text