Хармоника пита со сирење и спанаќ: Тајната е во преливот од јогурт

Хармоника пита со сирење и спанаќ: Тајната е во преливот од јогурт

Хармоника пита со сирење и спанаќ. Тајната е во преливот од јогурт…

Состојки:

 • 500 гр кори
 • 20 гр путер
 • 350 гр фета сирење
 • 200 гр спанаќ

Состојки за прелив:

 • 200 мл јогурт
 • 2 јајца
 • 150 гр тврдо сирење
 • 30 мл масло

Начин на подготовка:

 1. Земете две кори и исечете ги по должина за да добиете два правоаголници. Издробете го фета сирењето во сад и измешајте го со сечканиот спанаќ. Намачкајте ја кората и на пошироката страна направете хармоника. Во средината на кружниот калап што претходно сте го подмачкале ставете чаша. Околу чашата наредете ги корите од хармоника.

   

 2. Измешајте јогурт со јајца, па додадете масло и рендано сирење. Прелијте преку корите. Се пече во рерна на 180°C околу 30 минути.

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text