Совршена чоколадна торта – брза и едноставна

Совршена чоколадна торта – брза и едноставна

Се прави едноставно и брзо.

Состојки:

 • 80 гр брашно
 • 20 гр какао
 • 3 жолчки
 • 1/4 лажичка сода бикарбона
 • 1/2 лажичка прашок за печиво
 • 55 гр шеќер
 • 1/4 лажичка сол
 • 50 мл масло
 • 100 мл млеко
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • 3 белки
 • 60 гр шеќер
 • 1/2 лажичка сок од лимон

Состојки за фил:

 • 300 мл вода
 • 40 гр пченкарен скроб
 • 350 гр млеко во прав
 • 200 гр шеќер
 • 50 гр какао
 • 150 гр путер

Подготовката е многу едноставна, а деталната постапка, чекор по чекор, погледнете ја во ВИДЕОТО во прилог:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text