Полнето, па поховано бело месо: Отвара апетит на прв поглед!

Полнето, па поховано бело месо: Отвара апетит на прв поглед!

Вкусен рецепт од пилешко месо…

Состојки:

  • 500 гр пилешко филе
  • 20 мл масло
  • 2 чешниња лук
  • 1 китка магдонос
  • 1/2 пиперка
  • 20 гр пармезан сирење
  • 2 јајца
  • 50 гр презла

Начин на подготовка:

  1. Месото исечкајте го на шницли, па исчукајте го. Потоа во сад измешајте ги сечканиот магдонос, маслото и мелениот лук. Со добиената смеса премачкајте го месото, па наредете ја пиперката исечкана на ситни коцки, а потоа посипете со пармезан. Свиткајте. Провлечете во изматени јајца, па во презла. Испржете на малку масло.

 

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text