Вкусна пита со чварки

Вкусна пита со чварки

Вкусна пита со чварки.

Состојки:

  • 100 гр интегрално спелтино брашно
  • 70 гр хељдино брашно
  • 1 лажица прашок за печиво
  • 1/3 лажичка сол
  • 2 јајца
  • 180 гр кисело млеко
  • 100 гр мелени чварки
  • 150 гр младо сирење

Начин на подготовка:

  1. Во чинија со жица за матење измешајте јајца, исечкано сирење и кисело млеко. Потоа додајте ги двата вида брашно измешани со прашок за печиво, сол и мелени чварки. Добро измешајте со лажица, така што ќе добиете компактна смеса. Доколку смесата ви се чини густа, додајте малку јогурт, па ставете во намастен плех обложен со хартија за печење.
  2. Печете во претходно загреана рерна на 180 степени, максимално половина час. Послужете со шолја јогурт.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text