Вкусни ментол колачиња

Вкусни ментол колачиња

Вкусни ментол колачиња.

Состојки:

  • 2-3 лажици ликер од ментол
  • 150 гр шеќер во прав
  • 250 гр чоколадо за готвење во прав
  • 200 гр мелени бадеми
  • 150 гр чоколадо за готвење

Начин на подготовка:

  1. Измешајте бадеми со шеќер и чоколадо во прав, додајте ликер и мешајте додека масата не се изедначи. Ако е премногу тврда, додајте уште малку ликер и правете бомбици.
  2. Чоколадото растопете го на тивок оган, во него спуштајте ги бомбиците. Кога ќе се изладат, извалкајте ги во шеќер во прав по желба.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

singlepost_text