Мек и ароматичен колач кој се топи во уста

Мек и ароматичен колач кој се топи во уста

Едноставен рецепт за неодолив стар колач. Мек и ароматичен колач кој се топи во уста.

Состојки:

 • 5 белки
 • 8 лажици шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • 5 жолчки
 • 200 мл јогурт
 • 50 мл млеко
 • 200 гр гриз
 • 200 гр брашно
 • 1 прашок за печиво
 • 100-150 гр јагоди

Начин на подготовка:

 1. Состојките за бисквит измиксајте ги. Исечкајте јагоди и соединете ги со смесата. Прелијте во намастен калап за печење и печете на 200 степени 30-35 минути.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text