Традиционален рецепт за боснски лонец

Традиционален рецепт за боснски лонец

Да се потсетиме на традиционалните јадења…

Состојки:

 • неколку компири
 • морков
 • свежи пиперки
 • домат
 • кромид
 • праз
 • лук
 • тиквица
 • мала главица зелка
 • свежо месо
 • сол
 • бибер
 • сув зачин
 • зачинска пипер
 • свинска маст

Начин на подготовка:

 1. Зеленчукот исечкајте го и зачинете по вкус. Намастете земјен сад со маст. Редете месо и зеленчук наизменично. Налијте со вода и печете 2,5 – 3 часа во рерна на 200 степени.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

Песок торта

singlepost_text