Грчки рецепт за највкусните пилешки батаци

Грчки рецепт за највкусните пилешки батаци

Одличен избор за семеен ручек!

Состојки:

 • пилешки батаци
 • 5 чешниња лук
 • сок од лимон
 • 1 лажичка оригано
 • 1 лажичка мајчина душица
 • 1 лажичка црвена пипер
 • сол
 • бибер
 • 80 мл маслиново масло
 • 100 гр грчки јогурт

Начин на подготовка:

 1. Измешајте ситно сечкан лук, сок од лимон, оригано, мајчина душица, па додајте црвена пипер, 50 мл маслиново малсо и измешајте. Пилешкото извалкајте го во смесата и оставете да отстои околу два часа, за состојките да се соединат. 
 2. Направете сос: Грчки јогурт, 30 мл маслиново масло, сок од лимон измешајте и изладете. 
 3. Пропржете го месото и сервирајте со сос.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Иги“:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

singlepost_text