Вкусни палачинки од компири полнети со месо

Вкусни палачинки од компири полнети со месо

Вкусни палачинки од компири полнети со месо.

Состојки:

 • 7 компири
 • 1 главица кромид
 • 500 гр јунешко
 • 25 гр путер
 • 160 гр брашно
 • 1 јајце
 • сол
 • бибер
 • малку масло

Начин на подготовка:

 1. Згответе компир, па замесете тесто од варени компири во кои ќе додадете јајце, путер, брашно, сол и бибер. 
 2. Во тава пропржете јунешко и кромид. 
 3. Направете полнети палачинки, така што во малку тесто ќе ставите смеса од јунешко. 
 4. Пржете ги палачинките во тава, во која сте ставиле малку масло.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

singlepost_text