Еве како да направите домашен мајонез за само 30 секунди!

Еве како да направите домашен мајонез за само 30 секунди!

За само 30 секунди направете домашен мајонез.

Состојки:

  • 400 мл масло
  • 1 лажица сок од лимон
  • 2 јајца
  • прстофат сол
  • зачини по желба

Начин на подготовка:

  1. Во тесен и висок сад ставете масло и јајца, потоа додајте зачини. 
  2. Вклучете миксер на голема брзина и потопете го до дното на садот. Матете околу 8 секунди и полека вадете го на горе. Наскоро ќе забележите дека мајонезот е готов. 
  3. Ако не сте задоволни од густината, корегирајте со малку масло.

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бонапети“:

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text