Топчиња со плазма и кокос: Ситни колачи потопени во црно и бело чоколадо

Топчиња со плазма и кокос: Ситни колачи потопени во црно и бело чоколадо

Топчиња со плазма и кокос. Ситни колачи потопени во црно и бело чоколадо.

Состојки:

  • 200 гр мелена плазма
  • 1 шолја зготвено црно кафе
  • 200 гр кокос
  • 150 гр бело чоколадо
  • 200 гр шеќер
  • 50 гр темно чоколадо
  • 4 лажици масло

Начин на подготовка:

  1. Во сад ставете ги плазмата, кокосот и шеќерот и измешајте. Додадете го кафето и соединете ја смесата. Обликувајте топчиња, па оставете ги да се исушат еден ден и дури потоа потопете ги во растопеното бело чоколадо. Оставете во фрижидер да се изладат. Темната чоколада растопете ја на пареа со масло. Почекајте да се излади, па украсете ги колачите.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

Песок торта

singlepost_text