Посни кифли со пиво и ореви по стар рецепт: Се прават за 20 минути, а вкусот ќе ве воодушеви

Посни кифли со пиво и ореви по стар рецепт: Се прават за 20 минути, а вкусот ќе ве воодушеви

Посни кифли со пиво и ореви по стар рецепт.

Состојки:

  • 350 мл масло
  • 350 мл пиво
  • брашно по потреба
  • 12 гр прашок за печиво
  • 100 гр ореви
  • 300 гр шеќер за сируп
  • 10 гр ванилин шеќер за сируп
  • 300 мл вода за сируп
  • 300 гр мелени ореви за декорација

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе вести на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

Песок торта

singlepost_text