Овошни уштипци меки како душа: Само измешајте ги состојките и вадете со лажица – готови за 15 минути

Овошни уштипци меки како душа: Само измешајте ги состојките и вадете со лажица – готови за 15 минути

Овошни уштипци меки како душа. Само измешајте ги состојките и вадете со лажица – готови за 15 минути.

Состојки:

  • 4 јајца
  • 500 мл јогурт
  • прстофат сол
  • 350 гр брашно
  • 10 гр прашок за пециво
  • 100 гр шумско овошје (замрзнато)

Начин на подготовка:

  1. Јајцата се матат со јогурт, па се додаваат солта, брашното и прашокот за пециво. Добро измешајте и додадете го овошјето што сте го одмрзнале и исцедиле. Соединете, па извадете од смесата со лажица и ставајте во врелото масло и пржете.

Повеќе вести на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

Песок торта

singlepost_text