Чоколадна Божиќна салама со ореви: Специјалитет готов за миг од само 4 состојки

Чоколадна Божиќна салама со ореви: Специјалитет готов за миг од само 4 состојки

Специјалитет готов за миг од само 4 состојки.

Состојки:

  • 200 гр кикирики или ореви
  • 380 гр кондензирано млеко
  • 100 гр чоколадо
  • 20 гр путер

Начин на подготовка:

  1. Пропржете кикирики или ореви. Во тенџере растопете ги кондензираното млеко и чоколадото, а кога ќе се соединат состојките додадете го путерот. Мешајте додека убаво да се растопи. Исклучете го шпоретот и додадете кикирики или ореви, а потоа истурете ја смесата на хартија за печење и со шпатула обликувајте го ролатот што е можно подобро. Убаво свиткајте го и ставете го во замрзнувач да се стегне. Извадете и послужете.

Повеќе вести на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

Песок торта

singlepost_text