Посна крем супа со шампињони

Посна крем супа со шампињони

Одлична идеја за оброк во деновите на пост.

Состојки:

  • 200 гр шампињони
  • 1 праз
  • 1 морков
  • 1 пиперка
  • малку сол
  • малку бибер
  • листови магдонос

Начин на подготовка:

  1. Исечкајте праз и пропржете го на масло. Потоа додајте исечкана пиперка, моркови и шампињони и динстајте околу 15 минути.
  2. Кога ќе биде издинстано, оставете да се излади, па додајте 1,5 л вода и измиксајте со миксер.
  3. На крај додајте сол, бибер и листови магдонос.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text