Совршени мафини со малини и крем

Совршени мафини со малини и крем

Совршен спој од чоколадо, малини и крем…

Состојки:

 • 2 јајца
 • 150 гр шеќер
 • 3 кесички ванилин шеќер
 • 10 лажици масло
 • 1 прашок за печиво
 • 200 мл јогурт
 • 270 гр оштро брашно или 300 гр меко
 • 100 гр чоколадо
 • малини
 • еурокрем

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца, додајте шеќер, ванилин шеќер, масло, јогурт, и на крај измешајте брашно во кое претходно сте ставиле прашок за печиво. 
 2. Корпичките за мафини наполнете ги до половина, додајте еурокрем, сечкано чоколадо и малини. 
 3. Печете на 180 степени 20-30 минути.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

singlepost_text