Еве како да направите вкусна цезар салата

Еве како да направите вкусна цезар салата

Еве како да направите вкусна цезар салата!

Состојки:

 • пилешки гради
 • малку зелена салата
 • шери домати
 • мала краставица, исечкана на коцки
 • 2 лажици кисело млеко
 • 1 лажица павлака
 • малку сенф
 • црвена пипер
 • бибер
 • маслиново масло
 • кубети
 • 2 жолчки, варени
 • 2 чешниња лук
 • пармезан

Начин на подготовка:

 1. Во чинија ставете кисело млеко, павлака, сенф, пипер, бибер и изгмечен лук. Сите останати состојки исечкајте ги на коцки, посолете, побиберете и додајте маслиново масло. 
 2. Наредете во стаклена чинија, па прелијте со подготвениот прелив од павлака, кисело млеко и лук. 
 3. Изрендајте пармезан или кашкавал. Изладете и послужете како додаток на јадењето или како самостоен оброк.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

 

singlepost_text