Брза и вкусна оброк салата од туна

Брза и вкусна оброк салата од туна

Одлична салата доколку не сакате да поминете премногу време во кујна.

Состојки:

 • 2 конзерви туна
 • 1 краставица
 • 500 мл кисела павлака
 • целер
 • млад кромид
 • неколку листови зелена салата
 • сол
 • бибер
 • пченка

Начин на подготовка:

 1. Прво исчистете го и измијте го зеленчукот. Краставиците исечкајте ги на коцки, нешто поситно исечкајте го кромидот и зелената салата. 
 2. Зеленчукот ставете го во сад, па додајте туна. Додајте бибер и добро измешајте и на крај салатата прелијте ја со кисела павлака.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text