Салата од пилешко и песто сос

Салата од пилешко и песто сос

Во оваа салата можете да додадете и паста по избор.

Состојки:

  • 2 лажици мајонез
  • 2 лажици песто
  • сол
  • бибер
  • 500 гр пилешко
  • 3 шолји рукола
  • малку шери домати или обични

Начин на подготовка:

  1. Во голема чинија измешајте мајонез, песто, сол и бибер по вкус. Пилешкото исечкајте го на коцки, посолете, побиберете и испечете на грил тава.
  2. Сосот прелијте го преку пилешкото и послужете го преку руколата и доматите.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

singlepost_text