Брзи, здрави и едноставни за подготовка – топчиња со сирење и брокула

Брзи, здрави и едноставни за подготовка – топчиња со сирење и брокула

Брзи, здрави и едноставни за подготовка – топчиња со сирење и брокула.

Состојки:

 • 1 поголема брокула
 • 1-2 јајца
 • 50 гр брашно
 • 30 гр пармезан
 • презла
 • лук
 • млад кромид
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Одвојте ги цветовите брокула од стеблото и гответе ги додека брокулата не омекне. Исечете ги на ситни парчиња, додајте сирење, јајца и останати состојки.
 2. Од смесата обликувајте топчиња, посипетеги со маслиново масло и печете ги на хартија за печење. Печете ги на 200 степени 16-18 минути.

Повеќе на Gotvi.mk:

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

singlepost_text