Салата со цвекло и хељда: Совршена комбинација од состојки полни со витамини

Салата со цвекло и хељда: Совршена комбинација од состојки полни со витамини

Необична комбинација од сотојки…

Состојки:

  • 100 гр зрна хељда
  • 1 коцка фета сирење
  • 2 варени цвекла
  • 50 гр рукола и микс од зелени салати
  • 100 гр чери домати

Состојки за сос:

  • 2 лажици јогурт
  • 1 лажица мајонез
  • сол

Начин на подготовка:

  1. Сирењето и свареното цвекло исечкајте ги на коцки. Чери доматите се сечат на половини, се додава зготвената и оладена хељда.
  2. Подгответе го сосот: во сад ставете јогурт, мајонез и сол. Измешајте сè темелно. Прелијте ја салатата.Одозгора ставете рукола и микс зелена салата.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

singlepost_text