Посен колач со ореви, џем и пиво – брза подготовка

Посен колач со ореви, џем и пиво – брза подготовка

Посен колач со ореви, џем и пиво – брза подготовка.

Состојки:

 • 1 чаша брашно
 • 100 гр мелени ореви
 • 250 мл пиво
 • 50 мл маслиново масло
 • 1 прашок за пециво
 • 100 гр шеќер
 • 1 лажица шеќер во прав
 • 50 гр сечкани урми
 • кора од портокал
 • 1 шолја замрзнато овошје по желба
 • малку џем + сечкани ореви за посипување

Начин на подготовка:

 1. Ставете го пивото и шеќерот во сад и измешајте да се раствори шеќерот. Додадете брашно и прашок за пециво, масло, кора од лимон, сечкани урми измешани со малку шеќер во прав за да не се залепат, кората од портокал, овошјето и убаво измешајте. 
 2. Ставете во плех обложен со хартија за печење. Се пече на 200 степени околу 35 минути. Врз врелиот колач намачкајте малку џем и посипете со сечкани ореви. Исечете кога ќе се излади.

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

singlepost_text