Печени пиперки со кајмак: Стар српски специјалитет

Печени пиперки со кајмак: Стар српски специјалитет

Печени пиперки со кајмак. Стар српски специјалитет.

Состојки:

  • 6-10 печени црвени пиперки
  • сол, бибер, лута мелена пиперка
  • неколку лажици кајмак
  • масло за пржење

Начин на подготовка:

  1. Загрејте го маслото во тава. Во тавата ставете ги одмрзнатите печени пиперки и кратко пропржете ги од двете страни. Зачинете по вкус со бибер, сол и лута пиперка. Над пиперките ставете неколку лажици крем и оставете малку да се растопи, па послужете додека е уште топло.

Добар апетит!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

singlepost_text