Посни рум колачиња

Посни рум колачиња

Посни рум колачиња…

Состојки:

  • 250 гр посен маргарин
  • 250 гр шеќер во прав
  • 250 гр мелени посни бисквити
  • 100 гр мелени ореви
  • кокосово брашно
  • малку рум
  • суво грозје или лешници

Начин на подготовка:

  1. Разматете маргарин и шеќер во прав па додајте бисквити, мелени ореви и две лажици рум. 
  2. Од масата правете бомбици и во секоја ставете зрно суво грозје или лешник. 
  3. Извалкајте ги во кокосово брашно или мелени ореви.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text