Свечена салата со пилешко, варени јајца и компир

Свечена салата со пилешко, варени јајца и компир

Вкусна салата со пилешко, варени јајца и компир.

Состојки:

  • 200 гр јогурт
  • 100 гр мајонез
  • 450 гр компири
  • 300 гр чадени пилешки гради
  • 2 праз
  • 2 моркови
  • 3-4 големи јајца

Начин на подготовка:

  1. Сварете компири и јајца. Изрендајте компири, моркови и пилешки гради. Посебно изрендајте ги жолчките и белките, а празот исечкајте го на кругови. Ставете прстен на плехот и наредете ги компирите и добро притиснете. Одозгора ставете ги пилешките гради. Потоа измешајте ги мајонезот и јогуртот и премачкајте ги. Потоа наредете ги празот и морковот, па белките и на крај жолчките. Украсете со мајонез и јогурт.

Повеќе вести на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

Песок торта

singlepost_text