Салата со пченка и пиперка: Едноставна и брза подготовка

Салата со пченка и пиперка: Едноставна и брза подготовка

Салата со пченка и пиперка. Едноставна и брза подготовка.

Состојки:

  • 1 конзерва пченка
  • 1 црвена пиперка
  • 150 гр тврдо сирење
  • 1 кромид
  • 2 лажици мајонез

Маринада:

  • 1/2 лажица врела вода
  • 2 лажици оцет
  • 1 лажичка шеќер
  • 1/2 лажичка сол

Начин на подготовка:

  1. Исечкајте го кромидот, а потоа додадете вода, оцет, сол и шеќер и измешајте. Оставете да се маринира 30 минути. Во сад измешајте ги пченката, сечканата пиперка, ренданото сирење и процедениот кромид. Зачинете со сол и бибер, а потоа додадете мајонез. Промешајте и послужете.

 

Повеќе вести на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

Песок торта

singlepost_text