Сите ќе ви бараат рецепт за овие брзи, вкусни и сочни мафини!

Сите ќе ви бараат рецепт за овие брзи, вкусни и сочни мафини!

Сите ќе ви бараат рецепт за овие брзи, вкусни и сочни мафини!

Состојки:

 • 2 чаши пченично бело брашно Т400
 • 1 чаша палента
 • лажичка сол
 • 12 гр прашок за пециво
 • 2 дл јогурт
 • 2 дл масло
 • 1 дл газирана вода
 • 3 јајца
 • 300 гр сирење
 • 200 гр шунка
 • 200 гр кисела пиперка
 • 150 гр кисели краставички

Начин на подготовка:

 1. Мерката е шолја од 2 дл, од оваа смеса ќе добиете 22 мафини. Што се однесува до додатоците, количината и изборот можете да изберете по ваша желба. Па наместо шунка, можете да додадете сланина, печеница… 
 2. Се печат на 200С околу 30 минути.

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Емилина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

Песок торта

singlepost_text