Ситни колачи со мед и кекс: Украс за секоја празнична трпеза

Ситни колачи со мед и кекс: Украс за секоја празнична трпеза

Едноставни ситни колачи…

Состојки:

  • 100 гр мелени бисквити
  • 100 гр мелени бадеми
  • 3 лажици какао
  • 35 гр путер
  • 1 лажица екстракт од ванила
  • 3 лажици мед
  • бело чоколадо

Начин на подготовка:

  1. Измешајте ги мелените бисквити, бадемите, какаото, растопениот путер, ванилата и медот. Добро соединете. Покријте со проѕирна фолија и оставете да отстои околу 30 минути. Доколку имате гумен калап ставете ја смесата во него и добро притиснете. Ако немате, можете да ги обликувате топчињата со раце и потоа малку да ги израмните. Ставете во замрзнувач 15 минути и декорирајте со растопено бело чоколадо.

https://youtu.be/PljEvXfuVTE

Повеќе вести на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

Песок торта

singlepost_text