Посна проја со зелје: Мека и вкусна

Посна проја со зелје: Мека и вкусна

Подгответе посна проја со зелје.

Состојки:

  • 200 гр бело брашно
  • 500 гр зелје
  • 200 гр пченкарно брашно
  • 1 кесичка прашок за пециво
  • половина чаша масло
  • 2 чаши кисела вода
  • сол
  • сусам

Начин на подготовка:

  1. Во сад измешајте ги пченкарното и белото брашно, прашокот за пециво, маслото и киселата вода и посолете. Додадете сецкано и обварено зелје во смесата. Смесата ставете ја во тавата, посипете со сусам и печете во загреана рерна на 200 степени 20 минути.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

Песок торта

singlepost_text