Турска кафанска салата: Толку е вкусна, што може да замени и главен оброк

Турска кафанска салата: Толку е вкусна, што може да замени и главен оброк

Стара кафанска турска оброк салата…

Состојки:

  • 3 модри патлиџани
  • 5 црвени печени пиперки
  • 2 главици црвен кромид
  • 500 грама сос од домати
  • 700 гр. кисела павлака
  • масло, магдонос, бибер, сол, црвен пипер

Начин на подготовка:

  1. Модриот патлиџан исчистете го и исечкајте го, посолете го и пропржете го на масло. Нека се исцеди од маснотиите. На посебно масло пропржете ја пиперката. Потоа во друга тава пропржете ги кромидот и сосот од домати. А потоа во сад наредете ја салатата: на дното ставете павлака, одозгора додадете пиперка, па сос од домати, па модар патлиџан. Зачинете сè и одозгора ставете свеж магдонос. Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Валентина“:

https://youtu.be/HL5kxLyGMA0

Повеќе вести на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

Песок торта

singlepost_text