Мека погача без квасец: Не се меси, а готова е за миг

Мека погача без квасец: Не се меси, а готова е за миг

Брза и мека погача без квасец.

Состојки:

  • 400-450 гр брашно
  • 1 лажичка сода бикарбона или прашок за пециво
  • 3 лажици масло
  • 200 мл јогурт
  • 100 мл кисела вода
  • сол

Начин на подготовка:

  1. Во длабок сад ставете брашно, сол, сода или прашок за пециво, масло, јогурт и кисела вода, па добро измешајте и соединете ја смесата. Извадете го тестото на работната површина, а потоа расукајте го со сукало. Ставете го во плех или тепсија, па покријте го со крпа и оставете го тестото да одмори околу 20 минути. Потоа се става во рерна на 180 степени и се пече околу 40 минути.

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

Песок торта

singlepost_text