Вкусен паприкаш со пилешко

Вкусен паприкаш со пилешко

Вкусен ручек кој брзо се подготвува.

Состојки:

 • 400 гр кромид
 • 150 гр моркови
 • 30 мл масло
 • 1 кг пилешко месо
 • 600 гр ориз
 • 2 листови ловор
 • сол
 • бибер
 • сув зачин
 • 1 лажица црвена пипер
 • 2,5 л вода
 • исечкан магдонос

Начин на подготовка:

 1. Издинстајте ситно сечкан кромид и морков на масло или путер. Додајте месо, ловоров лис и крчкајте 10 минути. Додајте црвена пипер, измиен ориз, вода, зачини и гответе околу 30 минути. На крај посолете и додајте магдонос.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе вести на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

Песок торта

singlepost_text