Вкусна пита со сирење и спанаќ на нов начин

Вкусна пита со сирење и спанаќ на нов начин

Вкусна пита со сирење и спанаќ на нов начин.

Состојки:

  • пакување тенки кори
  • 2 јајца
  • 150-200 гр сирење
  • малку спанаќ
  • 100 мл јогурт
  • 1/2 прашок за печиво
  • малку масло

Начин на подготовка:

  1. Издробете сирење, додајте јајца и прашок за печиво, потоа додајте 4 круга смрзнат спанаќ, кои малку сте ги одмрнзале. Ставете јогурт и изедначете.
  2. Спојте две кори, премачкајте со масло, додајте преку уште две и премачкајте со сирење и спанаќ. Свиткајте во тенка ролна и ставете во средина, па ставете во намастен плех. Истото повторете го и формирајте лавиринт како што е прикажано во видеото. Со остатокот од филот прелијте ги ролните. Печете на 200 степени околу 40 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

Песок торта

singlepost_text