Колачиња од ореви за десет минути

Колачиња од ореви за десет минути

Брзи и вкусни колачиња од ореви.

Состојки:

 • 1 шолја путер
 • 1 лажичка ванилин екстракт
 • 6 лажици шеќер во прав
 • 2 шолји брашно
 • 1 шолја мелени ореви
 • 1/3 шолја шеќер во прав – за декорација

Начин на подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 180 степени.
 2. Добро разматете ги путерот и екстрактот од ванила. Полека додавајте шеќер и брашно.
 3. Потоа додајте ги оревите.
 4. Од тестото направете топчиња. На плех ставете хартија за печење и наредете ги топчињата. Печете во рерна околу 10 минути.
 5. Кога ќе се изладат, посипете ги со шеќер во прав.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

Песок торта

singlepost_text