Посна пита со праз, шампињони и ориз: Сочна и полна со фил

Посна пита со праз, шампињони и ориз: Сочна и полна со фил

Пробајте нов рецепт за посна пита…

Состојки:

  • пакување со кори за пита
  • 2 струка праз
  • 300-400 гр шампињони
  • 1 шолја ориз
  • сол, бибер
  • 1 шолја масло
  • 1 шолја кисела вода
  • 1 прашок за пециво

Начин на подготовка:

  1. Испржете сечкан праз, додадете шампињони на листови, пропржете, додајте зготвен ориз, сол и бибер. Измешајте масло, павлака и прашок за пециво. Наредете ги корите. Филот оди на секоја трета кора и преливот со вода и масло на секоја кора. Пред печење се сече и се пече на 180 степени додека не порумени.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text